TIRANË

Parlamenti ka miratuar mbrëmjen e sotme pas një seance të nisur që nga paraditja, me debate të shumta e akuza nga opozita kundrejt maxhorancës Eurobondin 700 milionë euro.

Projektligji “Për eurobondin, që do të emetohet nga ministri i Financave dhe Ekonomisë, miratimin e përjashtimeve nga tatimet e taksat dhe të parashikimeve për heqjen dorë nga imuniteti, në marrëveshjet që do të lidhen nga ministri i Financave dhe Ekonomisë” ka marrë 78 vota pro dhe 4 kundër. Ndërkohë që 33 deputetë abstenuan

Po kështu parlamenti miratoi ngritjen e Komisionit Hetimor për inceneratorët me 117 vota pro. Kryetare e komisionit u zgjodh Jorida Tabaku, zëvendës kryetare Ermonela Felaj.

Projektvendim “Për ngritjen e komisionit hetimor të Kuvendit për të kontrolluar ligjshmërinë e veprimeve administrative dhe procedurës së ndjekur nga ana e organeve ekzekutive në procedurat për ndërtimin dhe administrimin e impianteve të trajtimit të mbetjeve urbane në Tiranë, Elbasan dhe Fier” miratohet me 117 vota kundër asnjë, abstenim 1.

Projektligj “Për miratimin e buxhetit faktik të vitit 2020” miratohet me 76 vota pro dhe 41 kundër.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb