Pas debateve, Parlamenti ka miratuar ndryshimet në buxhetin e vitit 2021. Akti normativ u miratua në Kuvend me 74 vota pro, teksa mori 49 vota kundër

Sipas maxhorancës qëllimi kryesor i ndryshimeve në buxhet është përballimi i krizës energjetike, si pasojë e rritjes së menjëhershme të çmimeve në tregjet ndërkombëtare, si dhe dalja me Eurobond në tregjet ndërkombëtare të kapitalit.

Me emetimin e Eurobondit, borxhi publik parashikohet të shkojë në rreth 80.6 % të PBB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb