Vritet në Ukrainë gazetari i New York Times. Brent Renaud, një reporter amerikan për New York Times, u vra nga forcat ruse në Ukrainë. Këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook, shefi i policisë së rajonit, Andrei Nebitov. Në “Twitter” janë shpërndarë foto të dokumenteve të gazetarit të cilat duket se konfirmojnë fatin e tij, shkruan “Il Messagero”.

Ndërsa “The Guardian” raporton se një gazetar i New York Times është vrarë pranë Kievit. “Dy gazetarë u sulmuan pranë Irpin kur forcat ruse hapën zjarr.
Njëri ka mbetur i vrarë, ndërsa gazetari i plagosur me të cilin po udhëtonte është dërguar në spital për mjekim”, shkruan The Guardian.

Brent Renaud (majtas) dhe vëllai i tij Craig Renaud janë regjisorë dokumentarë fitues të çmimit Peabody, producentë televizivë dhe programues filmash që jetojnë dhe punojnë në New York City dhe Little Rock, Arkansas.

“Puna e vëllezërve Renaud i ka çuar ata nëpër botë në shumë nga konfliktet dhe pikat e nxehta të dekadës së kaluar, duke përfshirë luftërat në Irak dhe Afganistan, tërmetin në Haiti, luftën e drogës në Meksikë dhe trazirat politike në Egjipt”, thuhet në Qendrën Pulitzer.

Filmat dhe shfaqjet e tyre televizive kanë fituar çmime duke përfshirë një Peabody, një çmim IDA për serialet më të mira televizive, dy çmime për Klubin e Shtypit të Jashtëm, dy Çmime Columbia Dupont dhe një çmim Edward R. Murrow për punën e tyre me New York Times.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb