Scania AXL nuk ka një kabinë, por menaxhohet nga një modul inteligjent me kamera, sensorë dhe GPS.


Automjetet autonome zakonisht ndërlidhen me makina elektrike, por një gjë të tillë nuk e ka Scania, pasi kamioni është mundësuar nga një motor biodizel SUS me djegie të brendshme, shkruan Auto Magazine.


Guroret dhe vendet e ndërtimit të mbyllura janë ideale për përdorimin e këtij kamioni.


Logjistika ka qenë shumë e suksesshme në menaxhimin e këtyre automjeteve në kushte të kontrolluara, por përdorimi i kamionëve autonomë në rrugët publike është ende një problem, duke pasur parasysh shumë çështje të pazgjidhura.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: