TIRANË

Grida Duma jep dorëheqjen nga posti i nënkryetares së Partisë Demokratike, pas rezultatit të zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 mars, ku PD nuk arriti të fitojë në asnjë prej 6 bashkive ku votohej.

Deputetja demokrate bëhet kështu nënkryetarja e dytë që lë këtë post në parti, pas Agron Gjekmarkajt i cili e mori këtë vendim menjëherë pas zgjedhjeve.

Pas këtij rezultati, një pjesë e deputetëve të PD kërkuar dorëheqjen e Lulzim Bashës nga kryetar i PD, por një gjë e tillë nuk është pranuar nga ky i fundit.

Postimi i plotë:

Partia Demokaratike e Shqipërisë është në ditët më të vështira, traumat e humbjeve të njëpasnjëshme nuk po rikuperohen sepse Lulzim Basha i përdor dhe negocion që dështimet e Partisë Demokratike t’i kthehen në fitime të tij.
Pasi shumica e grupit parlamentar i kërkoi me maturi politike të ndërmarrë akte të përgjegjshme dhe të kapë dorëheqjen, Lulzim Basha përdori një pakicë të zhgënjyerish për të goditur deputët, më të votuarit dhe më përfaqësuesit e Partisë Demokratike.
Fakti që Lulzim Basha nuk largohet edhe pasi shumica e grupit parlamentar i kërkoi dorëheqjen na kërkon të gjithëve vendimarrje për shpëtimin e demokratëve të salrifikuar një dekadë.
dhe nuk ka asnje akt që të tregon ndërgjegjësimin për përgjegjësinë e tij, kërkon
Megjithëse personalisht nuk kam asnjë përgjegjësi në vendimarrje dhe ia kam shkruar e lënë të dokumentuara vendimet e dëmshme sot deklaroj që jap dorëheqjen si Nën/Kryetare e Partisë Demokratike, duke qenë ky vetëm një prej vendimeve të domsdoshme për demokratët.
Partia Demokratike nuk mund të jetë humbëse se duhet që dështaku të fitojë e përfitojë!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb