Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka njoftuar se kanë vendosur sanksione kundër pesë bankave ruse: Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank and the Black Sea Bank.

Kryeministri ka sanksionuar edhe tre individë “me pasuri të madhe”. Siç raporton BBC, Britania e Madhe ka vendosur të ngrijë pasuritë e tre individëve, Gennadiy Timchenko, Boris Rotenberg dhe Igor Rotenberg.

“Çdo aset që ata e kanë në Britani të Madhe do të ngrihet, derisa individëve në fjalë do t’iu ndalohet udhëtimi këtu dhe do të ndalojmë të gjithë individët dhe subjektet e Britanisë së Madhe që të bashkëpunojnë me ta.

Ky është kësti i parë i breshërisë që jemi të gatshëm ta bëjmë dhe kemi edhe sanksione të tjera të cilat jemi të gatshëm për t’i vendosur”, ka deklaruar ai, shkruan BBC.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb