Disa lama që ”u arratisën” nga një cirk shkaktuan një ndalesë të shkurtër në një nga rrugët më të rëndësishme të trenave në Vjenë.

”Kafshët ‘e arratisura’ vrapuan midis shinave pranë stacionit të trenit Meidling të Vjenës”, tha Hekurudhat Federale Austriake (OBB).

Seksioni i pistës u mbyll për rreth 20 minuta ndërsa punonjësit e cirkut, OBB dhe policia kapën kafshët.

Asnjë nga lamat nuk u lëndua.

“Në Vjenë, është një gjë e rrallë që trafiku i trenave duhet të ndalet sepse kafshët janë në shina”, tha një zëdhënëse e OBB.

Ajo shtoi se lopët ndonjëherë mund të gjenden në shinat hekurudhore në fshatra.

Në maj, një ari i murrmë u godit dhe u vra nga një tren në rajonin e Salzburgut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb