Ministri ii Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë një konference me homologun e tij italian Luigi Di Maio ka kritikuar ashpër Perëndimin se duhet të marrë mësim nga situata në Afganistan.

” Perëndimi duhet të marrë një mësim, përpjekjet për të imponuar një sistem vlerash të huaja kanë shpërthyer. Shpresoj që politikanët që kanë në mendje të ndërhyjnë në tokat e huaja, të mendojnë për këtë zhvillim dhe të ndryshojnë drejtim”- tha Lavrov.

Lavrov dënoi sulmin vetëvrasës dhe bëri thirrje për një qeveri të hapur në Afganistan , e cila do të përfshinte të gjitha forcat kryesore politike.

” Siguria e rojeve tona kufitare dhe aleatëve në Azinë Qendrore është jetike për ne,” tha ai .

Ndërsa forcat amerikane dhe evropiane janë angazhuar në një garë rrugore për të dëbuar civilët dhe afganët e tyre nga Kabuli, Rusia është një nga vendet e pakta, sipas Lavrov, që nuk duket të jetë në gatishmëri për pushtet.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb