Ministri i Jashtëm i Rusisë thotë se Moska do të shqyrtojë ofertat nga Perëndimi për të rivendosur lidhjet, por tani për tani do të fokusohet në zhvillimin e marrëdhënieve me Kinën.

Sergei Lavrov akuzoi vendet perëndimore se mbështesin “rusofobinë” që kur Moska filloi “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë, kështu që Kremlini e përcakton pushtimin e tij.

“Nëse [Perëndimi] dëshiron të ofrojë diçka në lidhje me rifillimin e marrëdhënieve, atëherë ne do të shqyrtojmë seriozisht nëse do të na duhet apo jo,” tha Lavrov në një aktivitet, sipas një transkripti në faqen e internetit të ministrisë së jashtme mbrëmë.

Rusia “duhet të pushojë së qeni e varur në çfarëdo mënyre nga furnizimet” që vijnë nga Perëndimi, shtoi ai.

Qëllimi i Moskës tani është të zhvillojë më tej lidhjet me Kinën, tha ai.
Rusia do të mbështetet “vetëm tek ne dhe në vendet që janë treguar të besueshme dhe nuk ‘vallëzojnë me muzikën e ndonjë piper tjetër'”, tha ai.

“Nëse vendet perëndimore ndryshojnë mendje dhe propozojnë një formë bashkëpunimi, atëherë ne mund të vendosim.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: