Exit poll-i i parë në Francë parashikon që Emmanuel Macron dhe Marine Le Pen do të marrin të njëjtat vota. Sipas parashikimit të dy do të mblidhnin 24% të votave.

Jean-Luc Mélenchon, në pozitën e tretë, do të merrte 19% të votave. Ndërsa, Valérie Pécresse dhe Eric Zemmour do të mblidhnin secili nga 8%.

Në Francën rurale, ku sondazhet sugjeruan se votuesit do t’i drejtoheshin kandidatëve të ekstremit të djathtë dhe të majtë, ata kishin një pjesëmarrje më të lartë se në zonat urbane, ku presidenti Emanuel Macron konsiderohej favoriti i qartë.

Deri vetëm disa javë më parë, sondazhet e opinionit treguan për një fitore të lehtë për pro-Bashkimin Evropian, centristin Macron, i cili u nxit nga diplomacia e tij aktive mbi Ukrainën, një rimëkëmbje e fortë ekonomike dhe dobësia e një opozite të fragmentuar.

“Unë mendoj se ai është i vetmi sot që ka guximin … për të ndërtuar Francën e së nesërmes,” tha Armelle Savidan, një menaxhere e burimeve njerëzore 47-vjeçare, pasi hodhi votën e saj për Macron në Paris.

Por hyrja e vonuar e Macron në fushatë, me vetëm një tubim të madh që edhe mbështetësit e panë të dobët, dhe fokusi i tij në një plan jopopullor për të rritur moshën e daljes në pension, kanë dëmtuar vlerësimet e tij, së bashku me inflacionin e lartë.

Në të kundërt, euroskeptikja kundër emigracionit, Le Pen, 53 vjeçe, është rritur nga fokusi njëmujor në çështjet e kostos së jetesës dhe rënia e mbështetjes për rivalin e saj të ekstremit të djathtë, Eric Zemmour.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: