Legjenda Alida Valli, në botën e kinemasë, ky është emërtimi që i përshtatet më shumë kësaj aktoreje të madhe.

Valli njihet jo vetëm në Itali, por gjithashtu në të gjithë botë, sepse kjo aktore, e lindur në Pola të Istrias, ka udhëtuar në të gjithë botën si një muzë e zgjedhur nga regjisorë të panumërt, nga Hitchock (“Çështja Paradin”) te Pasolini (Edipi Mbret), nga Visconti (“Ndjenjë”) te Reed (“Burri i tretë”) dhe më pas me Soldatin, Vadimin, Zurlinin, Klementin, Chabrol-in.

Dokumentari tregon për legjendën Valli, me mbiemrin e vetëm që njihej në kreditet dhe posterat e Hollywood-it, (mbiemri i vërtetë i saj: Altenburger von Marckenstein und Frauenberg).

Por jo vetëm kaq, perspektiva e historisë nga Mimmo Verdesca i jep shikuesit, përveç karrierës së saj të shkëlqyer si aktore, edhe një dimension privat të jetës së saj, që plotëson edhe më shumë veçantinë e kësaj gruaje të rrallë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb