Manuel Neuer është “kryqëzuar” pas intervistës së diskutueshme që ai dha për gazetën gjermane “Sueddeutsche Zeitung” dhe uebsajtin britanik “The Athletic”. Pa autorizim nga Bayern, portieri foli hapur për shkarkimin e fundit të Toni Tapalovic, ish-trajneri i portierëve bavarezë dhe mik i ngushtë i Neuer, i cili akuzoi ashpër vendimin e bordit.

Deklaratat e Neuer ka lënë mosbesues shumicën e ekspertëve në Gjermani, të cilët nuk kanë vonuar të kritikojnë portierin, që edhe pse po mungon për shkak të një idiotësie private (theu këmbën duke bërë ski), lëshon “vrer” ndaj klubit.

“Disa nga deklaratat e tij më duken krejtësisht të turpshme,” tha Dietmar Hamann, një ish-lojtar i Bayern dhe tani një analist për televizionin Sky.

“Ai vetëm tregon kotësinë e tij, ai vendos veten në plan të parë dhe jo klubin”, shtoi ai. I pyetur nëse beson që Neuer do të rikthehet në portën e Bayern pas intervistës, Hamann ishte i prerë:

“Përkundrazi jo”, theksoi ai, duke e bërë të qartë gjithashtu se shkarkimi i Tapalovic iu duk “i vetmi vendim i arsyeshëm” duke marrë parasysh atë që kishte ndodhur në klub. Ai tha se mund të kishte ndryshuar marrëdhënien e tij me Yann Sommer që nënshkroi së fundmi.

“Askush nuk vdiq këtu”. Këto ishin fjalët e një tjetër legjende gjermane si Lothar Matthäus, i cili gjithashtu donte të peshonte mbi deklaratat e diskutueshme të Neuer-it, të cilat, sipas komentuesit të Sky, mund të kenë pasoja negative për portierin 36-vjeçar në lidhje me Bayern Munich.

“Padyshim që do të jetë e vështirë për ta bashkuar sërish këtë mbulesë tavoline të prerë”, komentoi Matthäus në paraqitjen paraprake të duelit midis Borussia Mönchengladbach dhe Schalke 04.

Për fjalët e Neuer, Matthäus komentoi se “ato deklarata ishin të ashpra, por askush nuk vdiq këtu”. Së fundmi, Matthäus dha mendimin edhe për dëmtimin e portierit të Bayern gjatë skijimit: “Ai duhet të jetë i vetëdijshëm për përgjegjësinë e tij si kapiten”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb