Kishat në Gjermani janë hapur për shërbimet e së dielës për herë të parë që kur mbyllja nisi muajin e kaluar

Rihapja e kishave është lehtësimi i fundit i kufizimeve të bllokimit të Gjermanisë në vend që nga 22 marsi.

Pas këtij vendimi besimtarët katolikë do të rikthehen në kisha, ndërsa liderët fetarë kanë nxjerrë disa rregulla strikte. Kishat do të kufizojnë numrin e pjesëmarrësve dhe njerëzit duhet të kenë distancë 2 metra

Ndërkohë myslimanët po vendosin rregulla për të hapur xhamitë.

Javën e kaluar, autoritetet gjermane thanë që shesheve të lojërave dhe institucioneve kulturore si muzetë dhe kopshteve zoologjike do t’u jepet drita e gjelbër për t’u rihapur.

Akoma mbetet një pamje e zymtë për hotelet dhe restorantet. Kancelarja Angela Merkel ka thënë se qeveritë federale dhe shtetërore nuk do të marrin një vendim mbi industrinë e mikpritjes në mbledhjen e tyre të radhës më 6 maj, por do të përqendrohen në zbutjen e mëtejshme të masave për shkollat, qendrat e kujdesit për fëmijët dhe objektet sportive.

Numri i vdekjeve në Gjermani u rrit me 74 në 6.649 në shifrat e publikuara të dielën, ndërsa numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit u rrit me 793 në 162.496, treguan të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb