Pas masave lehtësuese që ka ndërmarrë qeveria për hapjen me faza të aktiviteteve, të cilat ishin pezulluar për shkak të koronavirusit ditën e sotme konferenca Ipeshkvore e Shqipërisë ka marrë një vendim sa i takon riteve kishtare.

Mësohet se nga do të rifillojë në të gjithë territorin e Shqipërisë aktivitetet fetare të pezulluara me dekretin e datës 12 mars 2020.

Bëhet fjalë per kremtimet liturgjike publike, duke vlerësuar edhe ambientet e jashtme e po ashtu duke mbajtur parasysh udhëzimet e Ipeshkvinjëve të çdo dioqeze dhe masat e duhura të dhëna nga ekspertët.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: