Italia bën publike planet për të lehtësuar masat e izolimit, të ndërmarra shtatë javë më parë për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Kryeministri Giuseppe Conte tha sot se masat do të lehtësohen nga 4 maji, por cfarë përmban konkretisht lehtësimi.

Ai tha se njerëzve do t’i lejohet të vizitojnë të afërmit e tyre “në një numër të vogël”.

Parqet, fabrikat dhe vendet e ndërtimit do të rihapen, ndërsa mësimi në shkolla nuk do të rinisë deri në shtator.

Vendimi vjen pasi Italia ka regjistruar numrin më të ulët të viktimave në 24 orë, pas disa javësh.

Autoritetet atje thanë se të dielën kanë vdekur 260 njerëz nga koronavirusi, që është numri më i ulët qysh më 14 mars.

Në total, Italia ka shënuar 26,644 viktima na koronavirusi – shifra më e lartë në Evropë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, 197,675 njerëz janë infektuar atje.

Italianët janë izoluar që më 9 mars. Ata janë lejuar të dalin jashtë vetëm për nevoja thelbësore.

Masat e izolimit kanë nisur të lehtësohen pak më 14 prill, me rihapjen e disa dyqaneve të vogla dhe librarive, ndërsa kjo e 4 majit do jetë një hapje disi më e madhe.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb