Instagram ka pranuar një gabim në teknologjinë e tij pasi komentet raciste dhe emoji-it ndaj futbollistëve anglezë nuk u hoqën. Kjo vjen pasi një abuzimi racist  drejtuar  Bukayo Saka, Marcus Rashford dhe Jadon Sancho pas finales në Euro 2020.

Shefi i Instagram Adam Mosseri tha se përmbajtja ishte “gabimisht” identifikuar si brenda udhëzimeve në vend që t’u referohej moderatorëve njerëzorë.

Çështja tani ishte rregulluar, tha ai.

“Ne kemi teknologji për të provuar dhe për t’i dhënë përparësi raporteve dhe gabimisht po shënonim disa nga këto si komente beninje, të cilat ato nuk janë absolutisht,” i tha ai BBC News.

Të hënën, BBC Neës raportoi një koment që përmbante disa emoji orangutan në Instagramin e Saka.

Brenda pak minutash, një njoftim u mor duke thënë se teknologjia e platformës “zbuloi se ky koment ndoshta nuk shkon kundër udhëzimeve tona”.

BBC News kërkoi një rishikim të mëtejshëm por nuk mori asnjë përgjigje.

Të enjten, vetë Saka iu përgjigj abuzimit.

Saka

“Për platformat e mediave sociale … Unë nuk dua që asnjë fëmijë ose i rritur të duhet të marrë mesazhet e urrejtura dhe të dëmshme që unë, Marcus dhe Jadon kemi marrë këtë javë,” shkroi ai.

Në Prill, Liverpool Football Club kritikoi platformën pasi disa nga lojtarët e saj u dërguan emoji majmun racist.Instagram më parë është këshilluar me grupe anti-diskriminuese dhe anti-ngacmim për të kuruar një listë të termave, frazave dhe emojive ofenduese.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb