Sherbela pastron lëkurën dhe parandalon erën e keqe të gojës. Të gjitha pjesët e sherbelës janë shëruese, edhe rrënjët, edhe lulet

Përdoret e thatë, e freskët, si çaj, kompresë, ilaç, vaj eterik.

Parandalon inflamacionin dhe qetëson dhe zakonisht përdoret për infeksione kërpudhore dhe bakteriale. Sidoqoftë, megjithëse qetëson sistemin nervor, është e mirë si afrodiziak për impotencë.

Nuk rekomandohet vetëm për fëmijët e vegjël.

Sherbela lehtëson fryrjen e barkut dhe ndihmon në dhimbjet e fshikëzës së tëmthit. Përmirëson tretjen dhe pasqyrën e gjakut. Mirëpo, pak njerëz e dinë se është e shkëlqyeshme për pastrimin e lëkurës.

Nëse dëshironi të keni lëkurë të pastër të fytyrës dhe frymëmarrje të freskët, provoni sherbelën që e vilni në këtë periudhë të vitit.

Kjo bimë shëruese është veçanërisht e përshtatshme për lëkurën e yndyrshme, sepse e pastron atë dhe parandalon inflamacionin.

Thjesht, vendosni gjethet e thara të sherbelës në ujë të vakët, pastaj aplikojini në lëkurën e fytyrës dhe mbajini për 15-20 minuta.

Kur bëhet fjalë për erën e keqe të gojës, mjafton të shpëlani fytin dhe gojën me çaj sherbele çdo mëngjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb