Leo Messi, përveç përfundimit të sezonit me një dopietë kolektive trofesh (La Liga dhe Kupa e Mbretit me Barcelonën), mund ta bëjë këtë edhe si individ. Kjo, për shkak se është në rrugën e duhur të fitimit të çmimeve “Pichichi” në La Liga dhe “Këpuca e Artë” në Europë. Sulmuesi argjentinas i Barcelonës kryeson renditjen me dy gola mbi egjiptianin Mohamend Salah dhe, po të jetë pak, ai ka dy ndeshje më shumë se ylli i Liverpool për t’i luajtur.

Nëse parashikimet do të plotësohen, Messi do të arrijë “Pichichi” dhe “Këpucën e Artë” të pestë, pasi e ka bërë këtë në sezonet 2009-2010, 2011-2012, 2012-2013 dhe 2016-2017. Messi e dominon garën e “Këpucës së Artë” 2018 me 66 pikë, si rezultat i 33 golave të shënuar në La Liga, gjatë 34 ndeshjeve që ka luajtur. Ndjekës i argjentinasit në këtë drejtim është sulmuesi i Liverpool, Mohamed Salah, finalist i Ligës së Kampionëve, me 31 gola të realizuar në 35 ndeshje.

Avantazhi i Messit mbi Salah është se sulmuesi i Barcelonës ka edhe tri ndeshje përpara, për t’i luajtur, ndërsa egjiptiani i Liverpool vetëm një ndeshje. Leo duhet ende të luajë kundër Villarreal, Levante dhe Real Sociedad, ndërsa Salah ka vetëm një duel të mbetur për të ulur perden e sezonit (ndaj Brighton & Hove Albion).

Pjesa tjetër e kandidatëve për “Këp;ucën e Artë”, përveçse kanë më pak gola se Messi, gjithashtu kanë më pak lojra në pritje. Ky është rasti i klasifikimit të të tretit, polakut Robert Lewandowski, i cili ka shënuar 29 gola, por i mbetet vetëm një lojë për të luajtur (ndaj Stuttgart).

Gjithashtu, me 29 gola është sulmuesi i Lazios, Ciro Immobile, i cili ka dy ndeshje përpara (ndaj Crotone dhe Inter), por 4 gola larg nga Messi, situata është shumë e komplikuar për ta arritur argjentinasin./telesposrt

Kjo është situata aktuale për “Këpucën e Artë” 2018

Futbollisti Klubi Gola Pikë Java 36 Java 37 Java 38
Messi Barça 33 66 Villarreal Levante Real S.
Salah Liverpool 31 62 Brighton
Immobile Lazio 29 58 Crotone Inter
Lewandowski Bayern 29 58 Stuttgart
Cavani PSG 28 56 Rennes Caen
Icardi Inter 28 56 Sassuolo Lazio

(e.f/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: