Teatrit Kombëtar i Lisbonës mbështet protestën e Teatrit Kombëtar në Tiranë. Drejtor artistik i Teatrit Kombëtar D. Maria në Lisbonë, i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, ndërsa shprehet se ai do ta promovojë këtë kauzë në rrethet artistike e kudo ku do të mundet në Portugali.

Postimi i plotë:

Tiago Rodrigues, drejtor artistik i Teatrit Kombëtar D. Maria në Lisbonë/Portugali i është përgjigjur thirrjes sonë dhe na ka dërguar këtë letër mbështetëse që po e ndajmë me ju si vijon. Përtej kësaj prej tij kemi premtimin që ai do ta promovojë kauzën tonë në rrethet artistike e kudo ku do të mundet në Portugali.

Zoti Rodrigues është një artist shumë në zë i skenës teatrore europiane, aktor, dramaturg e regjisor. Në vitin 2018 ai është nderuar me Europe Prize Theatrical Realitites, një nismë e suksesshme e Komisionit Europian në fushën e arteve performuese.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb