Nga Luke McGee i CNN
Ndërsa aleatët perëndimorë punojnë në përgjigjen e tyre të koordinuar ndaj pushtimit rus të Ukrainës, duket se ekziston një mundësi reale që Bashkimi Evropian mund të ndërmarrë hapin e diskutueshëm për të shkëputur Rusinë nga SWIFT, një rrjet pagesash me siguri të lartë që lidh mijëra institucione financiare treth botës.

Heqja e Rusisë nga SWIFT do ta bënte pothuajse të pamundur për institucionet financiare dërgimin e parave brenda ose jashtë vendit. Kjo do të ndikonte seriozisht në bizneset ruse me klientët e huaj dhe mund të shkaktonte dëme reale në ekonominë e vendit.

Megjithatë, vendet e BE-së janë të ndara nëse duhet ta marrin këtë hap apo jo. Burime të larta të BE-së i kanë thënë CNN se ka një ndarje në shtetet anëtare midis vendeve si Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania që duan SWIFT si pjesë e paketës së sanksioneve që do të shpallet më vonë sot, dhe si Gjermania, Italia, Hungaria dhe Qipro, të cilët kanë lidhje më të forta ekonomike me Rusinë dhe nuk duan që SWIFT të përfshihet në sanksionet e reja.
Një diplomat i lartë i BE-së tha se “po ndodh një bisedë”, por beson se “ka të ngjarë” që interesat ekonomike të fitojnë argumentin dhe Brukseli nuk do ta heqë Rusinë nga SWIFT.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: