Në një fjalim në Asamblenë Rajonale të Korsikës, Emmanuel Macron propozoi një tekst kushtetues që do t’i jepte autonomi Korsikës brenda shtetit francez. Korsika mbajti frymën këtë mëngjes ndërsa Emmanuel Macron iu drejtua Asamblesë Rajonale në Ajaccio.

“Nuk do të jetë autonomi kundër shtetit, as autonomi pa shtetin, por autonomi për Korsikën dhe brenda republikës”, shpjegoi ai. Ky propozim unik vjen pas diskutimeve disamujore mes qeverisë dhe liderëve politikë vendorë. Ajo kulmoi të mërkurën në një darkë në prefekturën e Ajaccio, ku të gjithë hodhën letrat e fundit në tryezë. Diskutimet filluan pas një shpërthimi të dhunës në ishull në vitin 2022.

Vdekja e aktivistit pro-pavarësisë Yvan Colonna, i sulmuar në burgun e Arles, ku po vuante një dënim të përjetshëm për vrasjen e prefektit korsikan, Claude Erignac në Ajaccio në vitin 1998, shkaktoi demonstrata të dhunshme. Nacionalistët, të cilët kontrollojnë Asamblenë e Korsikës, po bëjnë thirrje për pushtet legjislativ, statusin e rezidencës korsike, statusin bashkëzyrtar të gjuhës korsike dhe përfshirjen e nocionit të popullit korsik në Kushtetutë.

Krahu i djathtë i ishullit, nga ana tjetër, thotë se është vetëm në favor të “përshtatjes” së ligjeve franceze me karakteristikat specifike të Korsikës. Macron kishte vendosur vija të shumta të kuqe, duke filluar me refuzimin për të pasur dy kategori qytetarësh në Republikën Franceze, që përjashton statusin e rezidentit dhe statusin bashkëzyrtar për gjuhën korsike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: