Ukraina reagon pas nisjes së tërheqjes së trupave ruse. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, thekson se “Rusia duhet të tërheqë të gjitha forcat e saj të mbetura nga kufiri i përbashkët i vendeve”, raporton “BBC“.

“Ne kemi një rregull: mos besoni atë që dëgjoni, besoni atë që shihni”, u tha ai gazetarëve pas raporteve që disa trupa ruse po ktheheshin në bazë, duke shtuar se “Kur të shohim një tërheqje, ne do të besojmë në një de-përshkallëzimi”.

Ai shton se rruga diplomatike që Ukraina po ndiqte me aleatët e saj po punon për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb