Një ekip i përbashkët arkeologësh libanezë dhe gjermanë zbuluan një kantinë vere fenikase 2 600-vjeçare në Libanin Jugor, sipas një profesori në Universitetin Amerikan të Bejrutit (AUB).

“Është një zbulim shumë i rëndësishëm pasi është prova e parë arkeologjike e një industrie vere fenikase në Liban. Na dha një pasqyrë të ekonomisë fenikase”, shtoi Helene Sader, arkeologia bashkudhëheqëse e ekipit.

“Ne kishim prova tekstuale për verën fenikase nga Byblos (në veri të Libanit) dhe Sidonit në jug dhe tani kemi prova arkeologjike të prodhimit të verës fenikase”, shtoi ajo./

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb