LIBAN

Ushtria libaneze hapi zjarr ndaj dronit izraelite në jug të Libanit të mërkurën në një incident të rrallë ndërsa tensionet rriten midis vendeve fqinje, raporton AFP. Lëvizja shiite libaneze Hezbollah, me të cilën Izraeli ka luftuar disa luftëra, akuzoi shtetin hebre për kryerjen e një sulmi me dronë të dielën në kështjellën e saj në Bejrut.

Incidenti ka dërguar tensione të mëdha midis fqinjëve, me Libanin të martën që thekson të drejtën e tij për të mbrojtur vendin “me çdo mënyrë” pas asaj që përshkruhet gjithashtu si një sulm.

Të mërkurën në mbrëmje, ushtria libaneze tha se kishte gjuajtur me dy ose tre drone në shkelje të hapësirës së saj ajrore, para se të ktheheshin të gjithë përtej kufirit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb