Pas bllokimit të terminaleve të Gjirit të Sirtës dhe mbylljes së valvulave të dy tubacioneve, vendosur nga forcat e gjeneralit Khalifa Haftar, prodhimi i naftës në Libi ka rënë nga 1,2 milionë fuçi naftë në ditë në 320 154 fuqi naftë në ditë.

Në gjashtë ditë ka pasur një humbje të prodhimit prej 3 907 318 fuçi naftë.

Kjo u njoftua nga një informacin i publikuar nga CNO, kompania kombëtare libiane e naftës duke deklaruar se dëmet ekonomike i kalonin 256,6 millionë dollarët.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb