SERBI

Krerët nga Ballkani kanë diskutuar mënyrat për të forcuar përpjekjen e Serbisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Krerët nga Bullgaria, Greqia, Rumania dhe Serbia u takuan në kryeqytetin serb të shtunën si pjesë e një nisme rajonale të rregullt.

Nga të katërt, Serbia po synon të bashkohet me të tjerët në BE. Kryeministri rumun Viorica Dancila tha se ndihma duhet të jepet për të ndihmuar përpjekjen e Serbisë. Rumania merr përsipër presidencën e rradhës të BE më 1 janar për gjashtë muaj.

Zyrtarët thanë se takimi u përqëndrua gjithashtu në krijimin e lidhjeve më të mira të transportit dhe bashkëpunimit në çështje të tilla si emigrimi dhe energjia. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç tha gjithashtu se është arritur marrëveshje për të formuar një komision për të përgatitur një ofertë të përbashkët për të organizuar kampionatin Evropian të futbollit në vitin 2028 ose Kupën e Botës në vitin 2030.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb