“Ata nuk duan asnjë bisedë dhe ky ishte rasti para pushtimit. Kështu vendosi Presidenti Putin,” tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Zelensky tha se Putini nuk dëshiron negociata sepse nuk dëshiron paqe.

“Jam i bindur se Ukraina është vetëm hapi i parë për të. Jam i bindur se ai po bën një luftë të madhe. Dhe duke pasur gjithë botën  pranë duke na ndihmuar, ai nuk po mendon për këtë. Ai po mendon, “Epo, nuk është kështu. duke u stërvitur në Ukrainë tani, por ne do të presim… bota nuk do të qëndrojë e bashkuar, ata do të lodhen dhe unë do të shkoj më tej”.

“Por pas Ukrainës, do të ketë hapa të mëtejshëm, do të ketë vende të tjera nëse dështojmë t’i rezistojmë. Unë mendoj se do t’ia dalim, do të marrim mbështetje dhe do të fitojmë.”

Kur u pyet nëse një takim ballë për ballë me zotin Putin do të ndihmonte në zgjidhjen e konfliktit në vazhdim, z. Zelensky tha: “Nuk është interesante për mua. Nuk është interesante të takohem, jo ​​interesante të flasësh. Pse? Sepse ne kishim një takim me të në Formatin e Normandisë, ishte përpara pushtimit në shkallë të gjerë.Pashë njeriun që thoshte një gjë dhe më pas bëri një tjetër gjë.

I pyetur për numrin e djemve rusë që dërgohen në vdekje, z. Zelensky tha: “Si baba, nuk e kuptoj se si mund ta lini fëmijën tuaj të shkojë, duke kuptuar se ata do të vdesin ndërsa përpiqen të marrin diçka që nuk i perkasin atyre.

“Me fjalë të tjera, duke e lënë fëmijën tuaj të shkojë në luftë, ju tashmë po e bëni atë një kriminel. Dhe ky është një krim. Kjo është vrasje. Kjo nuk është vetëmbrojtje. Kjo është vrasje, një vrasje e qëllimshme. Nëse bëhen robër lufte, do të duhet të pranojnë përgjegjësinë për veprimet e tyre ose, në çdo rast, do të përballen me gjykimin para Zotit.

“Por ata kanë mbetur pas, pasi kanë vdekur të rinj, në tokën tonë për shkak të ambicieve të Presidentit Putin.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb