Një politikan pakistanez ka paraqitur një projektligj të çuditshëm.

Ai kërkon martesën e detyrueshme për personat e moshës 18 vjeç, si dhe gjobë për prindërit që nuk binden. Syed Abdul Rasheed, një kandidat i aleancës politike të ekstremit të djathtë, propozoi ligjin në Asamblenë Provinciale Sindh të Mërkurën.

Projekt-ligji, i quajtur Akti i Martesës së Detyrueshme të Sindh, 2021, rekomandon gjoba prej 7 dollarësh, për prindërit që nuk arrijnë të martojnë fëmijët e tyre deri në moshën 18 vjeç.

Nëse një martesë vonohet pas kësaj moshe, prindërit do të detyrohen të japin një arsye të justifikuar për vonesën, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: