Dhjetëra mijëra njerëz po mbajnë tubime në të gjitha 50 shtetet amerikane në mbështetje të të drejtave të abortit.

Ata janë në kundërshtim me një ligj të ri të Teksasit që kufizon ashpër aksesin në abortet në shtet.

Përkrahësit pro-zgjedhës në të gjithë vendin kanë frikë se të drejtat kushtetuese mund të anulohen.

Në muajt e ardhshëm, Gjykata Supreme do të dëgjojë një çështje që mund të përmbysë (Roe v Wade )- vendimi i vitit 1973 që legalizoi abortin në të gjithë vendin.
Në Uashington DC demonstruesit po shkojnë drejt ndërtesës së Gjykatës Supreme. Fillimi i tubimit u ndërpre nga rreth dy duzina kundër-demonstruesve.

“Gjaku i foshnjave të pafajshme është në duart tuaja!” bërtiti një burrë, por ai u mbyt nga këndimi dhe duartrokitjet e turmës, raportoi gazeta Washington Post.

Një grua që mori pjesë në marshime tha se ishte atje për të mbështetur të drejtën e gruas për të zgjedhur.

“Ndërsa unë kurrë nuk jam përballur me atë zgjedhje për fat të mirë, ka shumë gra që kanë dhe qeveria jonë dhe burrat nuk kanë asnjë fjalë për rezultatin kur bëhet fjalë për trupin tonë,” tha Robin Horn për agjencinë e lajmeve Reuters.

Tubimet janë organizuar nga ata që qëndrojnë pas Marshit vjetor të Grave – i pari prej të cilëve tërhoqi miliona njerëz për të protestuar një ditë pas inaugurimit të ish -Presidentit Donald Trump në 2017.

“Ky është një lloj momenti i thyerjes për njerëzit në të gjithë vendin,” tha Rachel O’Leary Carmona, drejtore ekzekutive e Marshit të Grave.

“Shumë prej nesh u rritën me idenë se aborti do të ishte i ligjshëm dhe i arritshëm për të gjithë ne,” shtoi ajo. “Të shohësh se në rrezik shumë real ka qenë një moment zgjimi.”

Një nga tubimet është në Austin, Teksas, ku legjislatura e shtetit më 1 shtator miratoi një ligj që ndalon ndërprerjet pas zbulimit të asaj që fushatat kundër abortit e quajnë rrahje zemre të fetusit – një pikë kur shumë gra nuk e dinë që janë shtatzënë.

I ashtuquajturi Akti i Rrahjeve të Zemrës gjithashtu i jep çdo individi të drejtë të padisë mjekët që kryejnë një abort pas pikës gjashtë javore. Mbështetësit thonë se qëllimi i tij është të mbrojë të palindurit.

Politikanët në disa shtete të tjera të dominuara nga republikanët po konsiderojnë kufizime të ngjashme.

Grupet e të drejtave i kërkuan Gjykatës Supreme të bllokojë ligjin e Teksasit, por gjyqtarët vendosën 5-4 kundër dhënies së këtij ligji.

Më 1 dhjetor, gjykata do të dëgjojë një sfidë ndaj ndalimit 15-javor të Mississippi-t mbi abortin.

Aktgjykimi mund të ndryshojë vendimin historik të gjykatës (Roe v Wade) të vitit 1973, i cili mbron të drejtën e një gruaje për abort deri në qëndrueshmëri – pika në të cilën një fetus është në gjendje të jetojë jashtë mitrës, përgjithësisht në fillim të tremujorit të tretë, 28 javë në një shtatzëni.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb