Dhoma e Përfaqësuesve e Floridës, e udhëhequr nga republikanët, dha të enjten miratimin përfundimtar për ndalimin e abortit pas javës së gjashtë, duke i hapur rrugën kufizimit drastik të qasjes tek aborti në këtë shtet dhe në të gjithë jugun e SHBA-së.

70 ligjvënës të shtetit votuan në favor dhe 40 kundër kufizimeve të thella. Projektligji u miratua në Senatin e shtetit me një votim 26-13 më 3 prill.

Projekt-ligji, i cili bën përjashtime për abortet në rastet e përdhunimit, incestit dhe kur jeta ose shëndeti i nënës janë në rrezik serioz, shkon tani tek guvernatori Ron DeSantis për nënshkrim.

Zoti DeSantis, i cili pritet të kandidojë për president për zgjedhjet e vitit 2024, ka thënë se mbështet kufizimin e abortit në shtetit e Floridës pas javës së gjashtë të shtatzënisë. Florida aktualisht lejon abortet deri në 15 javë.

Mbështetja e kufizimeve më të thella mund të paraqesë rrezik politikisht për zotin DeSantis nëse ai fiton emërimin si kandidat i Partisë Republikane.

Megjithëse rreth 13 shtete në SHBA e ndalojnë abortin në javën e gjashtë dhe më herët, sondazhet kanë treguar vazhdimisht se shumica e amerikanëve mbështesin abortin e ligjshëm në shumicën e rasteve. Një sondazh i Reuters/Ipsos të mërkurën arriti në përfundimin se 43% e republikanëve thanë se kishin më pak gjasa të votonin për një politikan që mbështet kufizimin e qasjes ndaj abortit.

Fati i ndalimit mund të varet nga përfundimi i një padie ndaj ndalimit aktual të abortit në javën e 15 në këtë shtet, për të cilin klinikat që ofrojnë abort kanë argumentuar se shkel të drejtën kushtetuese të shtetit për privatësi. Çështja ndodhet në Gjykatën e Lartë të Floridës.

Pacientë nga e gjithë juglindja e SHBA-së kanë udhëtuar në Florida për të ndërprerë shtatzënitë që kur Gjykata e Lartë e SHBA-së përmbysi vendimin Roe kundër Wade vitin e kaluar, duke rrëzuar mbrojtjen federale për abort. Shumica e shteteve të tjera në atë zonë e kanë ndaluar tashmë procedurën në fazat e hershme të shtatzënisë./VOA/

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb