Linja ajrore me kosto të ulët ”Flyadeal” njoftoi se kishte fluturuar dje me një ekuipazh vetëm pilote në Arabinë Saudite, i pari në vendin ultrakonservator që kërkon të përmirësojë imazhin e tij.

”Fluturimi lidhi kryeqytetin Riad me qytetin bregdetar perëndimor të Xhedahut”, tha zëdhënësi i ”Flyadeal”, Imad Iskandarani.

”Anëtarët e ekuipazhit prej shtatë personash ishin të gjitha gra saudite, përveç pilotit”, tha Iskandarani.

Autoriteti i Aviacionit Civil Saudit, i cili konfirmoi njoftimin nga ”Flyadeal”, një degë e linjës ajrore kombëtare ”Saudia”, ishte i kënaqur që kishte mbështetur përfshirjen e grave në këtë fushë.

Në vitin 2019, autoriteti njoftoi fluturimin e parë me një bashkëpilot.

Që nga ngritja e princit të ri të kurorës, Mohammed bin Salman, sundimtar ”de facto” i mbretërisë që nga viti 2017, Arabia Saudite ka përjetuar hapje relative sociale, me gratë që kryesisht lejohen të ngasin makinën.

Ndërsa vendi, shtëpia e faltoreve më të shenjta të Islamit, është hapur për argëtim, sundimi i Mohammed bin Salman është shoqëruar me shtrëngime të pamëshirshme politike dhe OJQ-të denoncojnë rregullisht abuzimet e të drejtave të njeriut.

Në fillim të majit, Arabia Saudite njoftoi synimin e saj për t’u bërë një qendër botërore në transportin ajror dhe për të trefishuar trafikun e saj vjetor, për të arritur në 330 milionë pasagjerë deri në fund të dekadës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: