Vajza e vetme e Elvis Presley -t, Lisa Marie , është ndarë nga jeta në moshën 54-vjeçare. Këngëtarja dhe kompozitorja amerikane pësoi një krizë të enjten mbrëma në shtëpinë e saj ajo u dërgua me urgjencë në spital. Por ajo nuk ia doli dhe nëna e saj, Prishilla, përballet me një tragjedi të madhe në jetën e saj, duke varrosur vajzën e saj të vetme.

Lisa Marie Presley ishte trashëgimtarja e vetme e pasurisë së babait të saj. Ajo kishte arritur një karrierë të mirë në industrinë e muzikës, duke nxjerrë tre disqe. Ajo ishte martuar katër herë, duke përfshirë Michael Jackson, Nicolas Cage dhe producentin muzikor Michael Lockwood, dhe kishte 4 fëmijë.

Por jeta e saj u shoqërua me dhimbje të papërshkrueshme që në moshë shumë të vogël. Në moshën 9-vjeçare humbi babain e saj të dashur dhe “mbretin e rock and roll-it”, ndërsa në vitin 2020, djali i saj u vetëvra. Krahas humbjeve në familje, ajo kishte hasur në vështirësi edhe në martesat e saj, ndërsa ishte përballur me një problem të rëndë edhe me drogën.

Vdekja e babait të Elvis Presley-t në vitin 1977
Lisa Marie ishte vetëm 9 vjeçe kur pa trupin e pajetë të babait të saj, Elvis Presley, natën e 16 gushtit 1977. Kujtimi i tmerrshëm nuk u largua nga ajo dhe gjithmonë kujtonte herën e fundit. ajo e pa të atin të gjallë kur ai e puthi “natën e mirë” në shtëpinë e tyre në Graceland.

Lisa Marie e kishte përmendur këtë ngjarje në intervistat e mëparshme: “Nuk më pëlqen të flas për të. Ishte ora 4 e mëngjesit dhe unë duhej të flija. Më gjeti dhe më tha natën e mirë”.

Herën tjetër që vogëlushja pa babanë e saj ishte kur gjeti mikun e tij, Ginger Alden, duke u përpjekur ta kthente, por ai tashmë kishte vdekur.

Elvisi ishte shtrirë pranë tualetit, me fytyrën poshtë në tapet dhe ajo vrapoi të telefononte ish të dashurën e tij, Linda Thompson, në telefon. “Babai im ka vdekur!” ai kujton duke thënë.

Megjithatë, trupi i babait të saj nuk u hoq menjëherë nga shtëpia pas vdekjes së tij: “Trupi i tij ishte në shtëpi për tre ditë dhe kishte diçka shumë të çuditshme ngushëlluese në të, gjë që e bëri atë jo domosdoshmërisht të vërtetë për mua,” kishte thënë ajo thuaj.

Droga
Në jetën e saj të trazuar, Lisa Marie Presley u përball gjithashtu me varësinë nga droga.

Në parathënien e librit të Harry Nelson, Shtetet e Bashkuara të Opioideve: Një recetë për çlirimin e një kombi me dhimbje, këngëtarja u hap publikisht për herë të parë për varësinë e saj ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve, opioideve dhe kokainës.

Në librin e publikuar në 2019, ai tha se ishte “ mirënjohës që ishte ende gjallë». Më pas ai shpjegoi se filloi të përdorte opioidet për herë të parë në vitin 2008.
“Ju ndoshta po e lexoni këtë dhe po pyesni veten se si, pasi humba kaq shumë njerëz të afërt me mua, u bëra viktimë e opioideve. “Mu desh vetëm një recetë afatshkurtër e opioideve në spital që unë të ndjeja nevojën për të vazhduar marrjen e tyre” , tha ai.

Varësia ka qenë pjesë e jetës së saj që kur ishte fëmijë, me babain dhe ish-bashkëshortin, Michael Jackson, të dy të vdekur nga përdorimi i drogës.

Presley u përball me një problem serioz me drogën
Martesa e saj e vështirë me Michael Jackson në vitin 1994
Vetëm 20 ditë pasi u divorcua nga burri i saj i parë, Daniel Keogh, në vitin 1994, Lisa Marie Presley u martua me “mbretin e popit”.

Të dy ishin njohur që nga viti 1975, kur Presley ishte vetëm 7 vjeç. Edhe pse miqësia e tyre i qëndroi provës së kohës, nuk ishte e njëjta gjë për martesën e tyre, e cila zgjati vetëm dy vjet.

Martesa nuk pati një fillim të mirë, me Jackson që po përballej me akuza serioze për abuzim seksual të fëmijëve të mitur. Duke folur për Rolling Stone në 2003, ajo tha se në takimin e tyre të parë si të rritur, gjëja e parë që bëri Michael Jackson ishte t’i kërkonte falje asaj për atë që njerëzit thoshin për të.

Në fund të fundit, martesa e tyre u bë vetëm një vit pas padisë së ngritur ndaj këngëtares, 13-vjeçarit Jordan Chandler për abuzim seksual.

Gjithçka që i interesonte ishte të më shpjegonte mua. Ai menjëherë hyri në gjithë këtë bisedë se çfarë mendonin njerëzit për të, cila ishte e vërteta ”, tha këngëtarja. Siç shpjegoi ajo, fjalët e tij ishin aq bindëse sa nuk i lanë vend për dyshime.

“Mendova se i gjori ishte një njeri i keqkuptuar. Unë isha një klloun. E besova, ishte shumë bindës. Çfarëdo që më tha, mendova se ishte e vërtetë” , vazhdoi ajo gjatë intervistës dhe theksoi se ajo që kishte në mendje në atë kohë ishte “ta shpëtonte atë”.

“Mendova se çfarë bëri ai, bamirësia dhe gjithçka ishte e mrekullueshme, mendova se mund ta shpëtonim botën së bashku, por isha në deluzion. Gjithçka që arrita të bëja ishte të shkatërroja jetën dhe reputacionin tim”, tha ai në mënyrë karakteristike.

Çifti u nda për mirë në gusht 1996, por thuhet se vazhduan të takoheshin për katër vjet pas martesës së tyre dhe mbetën miq deri në vdekjen e Michael Jackson në 2009.

Martesa e tyre 107-ditore me Nicolas Cage në 2002, menjëherë pas përfundimit të marrëdhënies së saj me këngëtari John Osaika, me të cilin ishte fejuar, këngëtarja u takua me Nicolas Cage.

Dashuria e tyre ishte e rrufeshme, si rezultat i së cilës ata u martuan pothuajse menjëherë pas takimit. Megjithatë, “flaka” nuk zgjati shumë, pasi aktori bëri kërkesën për divorc pas 107 ditësh.

Duke folur për të me Larry King në vitin 2003, Lisa Marie Presley tha: “Më dukej tërheqëse që ne ishim kaq të ngjashëm. Ne kishim përjetuar situata të ngjashme, kishim një sfond të përbashkët. Ne u lidhëm dhe gjithçka ishte e mrekullueshme. Ne ishim, e dini, si ciganë, si piratë. Dhe kur një pirat martohet me një tjetër, atëherë ata do të fundosin anijen. Ky ishte problemi”.

Edhe pse ajo vetë kishte shpresa se më në fund kishte gjetur burrin e saj dhe do të vazhdonte jetën me të, në fund gjërat nuk shkuan ashtu siç priste. “Kisha shpresën se jeta ime do të bëhej e qëndrueshme. Kjo është zakonisht ajo që ndodh kur martohesh me dikë. Ju mendoni se të gjitha të këqijat që keni përjetuar më parë i përkasin të shkuarës, se të gjitha problemet zhduken. Por kjo ishte e gjitha” , tha ai.

Divorci i saj i shëmtuar nga Michael Lockwood në vitin 2018, burri i katërt dhe i fundit i Lisa Marie Presley nuk ishte askush tjetër veçse producenti dhe kitaristi Michael Lockwood.

Edhe pse lidhja e tyre filloi shumë mirë në vitin 2006 dhe zgjati më shumë se të gjitha të mëparshmet që këngëtarja kishte bërë, në fund të fundit ishte më e dhimbshme. Çifti eci në shkallët e kishës në vitin 2006 dhe më pas pati vajza binjake, Finlay dhe Harper.

Mirëpo, martesa e tyre përfundoi në vitin 2016 dhe pasuria e madhe që kishte këngëtarja atëherë duket se ka qenë problemi kryesor në vazhdimin e “lidhjes” së tyre.

Të dy kishin nënshkruar një marrëveshje paramartesore, e cila mbronte pasurinë e saj prej 62 milionë dollarësh. Megjithatë, Michael Lockwood nuk hezitoi të bënte përpjekjen e tij dhe të kërkonte një pjesë të parave.

Madje ai pohoi se ai vetë nuk ishte dakord me marrëveshjen paramartesore dhe se ishte gabim i tij që ndoqi këshillat e avokatëve të tij që i kërkuan të nënshkruante. Beteja e tyre ligjore zgjati dy vjet dhe në fund, Lisa Marie Presley arriti të dilte fituese, me pronën e saj të mbrojtur dhe Michael Lockwood pa para.

Vetëvrasja e djalit të saj Benjamin Keough në vitin 2020, të cilin ajo pati me Danny Keough, “i shkatërroi jetën”.

Benjamin qëlloi veten në rezidencën e familjes së tij në korrik 2020 në moshën 27-vjeçare, pas një debati me të dashurën e tij. Raporti i autopsisë zbuloi se ai kishte përdorur kokainë dhe kishte konsumuar një sasi të madhe alkooli.

Ai ishte përpjekur t’i jepte fund jetës së tij gjashtë muaj më parë dhe më pas kaloi tre javë në rehabilitim. E gjithë kjo, katër muaj para se t’i jepte fund jetës. Në të kaluarën, ai kishte bërë përpjekje për rehabilitim edhe tre herë të tjera, por nuk ishte në gjendje ta përfundonte atë.

Ai ishte një muzikant dhe nëna e tij shpesh i referohej ngjashmërisë së tij me gjyshin e tij të ndjerë, Elvis Presley. “Beni i ngjan shumë Elvisit. Ai ishte në Opry dhe kur doli në skenë, të gjithë u kthyen dhe e shikuan. Menjëherë filluan ta fotografonin, ishte shumë e çuditshme sa ngjanin” , tha këngëtarja.

Kënga e saj ‘Storm & Grace’, e publikuar në vitin 2012, thuhet se është frymëzuar nga djali i saj, pasi emri i tij i dytë ishte ‘Storm’.

Në një shkrim për People, 54-vjeçarja Lisa Marie detajoi pasojat e vdekjes së djalit të saj, duke pranuar se “nuk do ta kapërcejë kurrë atë” dhe duke zbuluar se miqtë e saj ndaluan së kontaktuari me të ndërsa prisnin që ajo “të kthehej në normalitet”. jeta”.

“Po ndaj mendimet e mia me shpresën se disi mund ta ndryshojmë këtë. Hidhërimi nuk ndalet dhe nuk largohet në asnjë kuptim, një vit apo vite pas humbjes. Hidhërimi është diçka që do të duhet ta mbani me vete për pjesën tjetër të jetës tuaj, pavarësisht se çfarë do të donin të besoni disa njerëz ose kultura jonë. Nuk e kapërceni, nuk ecni përpara, pikë”, ka shkruar ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb