Është mbajtur të martën mbrëma ceremonia e ndarjes së çmimeve më të mëdha të muzikës britanike, Brit Awards 2022.

Yje të shumtë ishin prezentë në “The O2 Arena” të Londrës për të ndjekur nga afër eventin, ndër ta edhe emrat e njohur ndërkombëtarë si: Adele, Ed Sheeran, Olivia Rodrigo, Maneskin e shumë të tjerë.

Plot 12 çmime u dhanë për këngët, artistët dhe grupet më të arritura të vitit.

Për të dytin vit radhazi, në këtë mbrëmje u shpërblye me çmim edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa.

Ajo triumfoi në kategorinë e “Artistes më të mirë të zhanrit Pop/R&B”, duke lënë prapa emrat e njohur si: Ed Sheeran, Adele, Griff dhe Joy Crookes.

Pa dyshim mbretëresha e mbrëmjes ka qenë Adele, si artistja më e vlerësuar në edicionin e sivjetmë me gjithsej tri çmime të rëndësishme: “Artisti i vitit”, “Kënga më e mirë e vitit” (për këngën “Easy On Me)” dhe “Albumi më i mirë i vitit” (për albumin “30”).

Më poshtë ju prezantojmë me listën e plotë të fituesve në Brit Awards 2022.

Kënga më e mirë e vitit – Adele, “Easy On Me”

Auroraadele 273614383 615295016217500 1039201146421180532 N
Auroraadele 273614383 615295016217500 1039201146421180532 N

Kënga më e mirë ndërkombëtare e vitit – Olivia Rodrigo, “Good 4 U”

Livies Mex 273583308 477019930634436 1732981802172477056 N.webp E1644353487350
Livies Mex 273583308 477019930634436 1732981802172477056 N.webp E1644353487350

Artisti më i mirë i zhanrit Pop/R&B – Dua Lipa

Dudududududu 2048x1365
Dudududududu 2048×1365

Artisti më i mirë i zhanrit ‘rock’ dhe alternative – Sam Fender

Sam1
Sam1

Artisti më i mirë i zhanrit ‘dance’ – Becky Hill

Albertaferretti 273459739 639632593955334 6657999516744199324 N
Albertaferretti 273459739 639632593955334 6657999516744199324 N

Grupi më i mirë i vitit – Wolf Alice

Foto2
Foto2

Artisti më i mirë ndërkombëtar – Billie Eilish

Bell
Bell

Artisti i ri më i mirë – Little Simz

Foto3
Foto3

Artisti më i mirë i zhanrit rap – Dave

Davi
Davi

Grupi më i mirë ndërkombëtar – Silk Sonic

Silk
Silk

Artisti i vitit – Adele

Adja
Adja

Çmimi i karrierës (Autori muzikor më i mirë i vitit) – Ed Sheeran

Adddadadadada
Adddadadadada

Albumi i vitit – Adele, “30”

Dtnnews 273642211 248497047468573 7381349681593907284 N
Dtnnews 273642211 248497047468573 7381349681593907284 N

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb