Institucionet shtetërore dhe private të Lituanisë janë goditur nga një sulm kibernetik i mohimit të shërbimit, ka thënë Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e vendit baltik.

“Ka shumë të ngjarë që sulmet me intensitet të ngjashëm ose më të madh do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim, veçanërisht në sektorët e transportit, energjisë dhe financave”, thuhet në një deklaratë të qendrës.

Sulmi preku rrjetet e sigurta të përdorura nga institucionet shtetërore, shtoi ai.

Një grup hakerësh rus, Killnet, ka marrë përgjegjësinë.

Ai tha se sulmi është në përgjigje të Lituanisë që bllokon transferimin e mallrave ruse përmes territorit të saj në enklavën ruse të Kaliningradit.

Kaliningrad është i lidhur me pjesën tjetër të Rusisë me një lidhje hekurudhore përmes Lituanisë.

Killnet tha se sulmet do të vazhdojnë nëse kjo nuk ndryshon.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb