LITUANI

Lituania i ka kërkuër gjithë qytetarëve të saj të hedhin telefonat kinezë.

Paralajmërimi ka ardhur nga Ministria e Mbrojtjes për shkaqe sigurie.

Në Lituani janë testuar celularët 5G nga prodhuesit kinezë dhe një Xiaomi kishte mjete të integruara të censurës kurse një Huaëei të meta sigurie.

Po ashtu rekomandohet shmangia e celularëve kinezë sa më shpejt të jetë e mundur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb