Liz Truss  ka mbajtur një fjalim para dorëzimit të dorëheqjes për mbretin Charles III.
Truss u shpreh se kishte qenë nder i madh të ishte kryeministre, veçanërisht duke udhëhequr kombin në udhëheqjen e zisë për mbretëreshën e ndjerë.

Ajo thotë se qeveria ka vepruar “urgjentisht dhe me vendosmëri” në anën e familjeve dhe bizneseve.

“Në vetëm një periudhë të shkurtër kjo qeveri ka vepruar me urgjencë dhe vendosmëri në krah të familjeve dhe bizneseve. Ne përmbysëm rritjen e sigurimeve. Ndihmuam miliona familje me faturat e tyre të energjisë dhe ndihmuam mijëra biznese të shmangin falimentimin. Ne po e marrim përsëri pavarësinë tonë energjetike, kështu që nuk do të jemi më kurrë të përkushtuar ndaj luhatjeve të tregut global ose fuqive të huaja keqdashëse”, u shpreh ajo.

Truss tha se koha që kaloi në krye të qeverisë i ka forcuar bindjen se duhet guxim për tu përballur me sfidat.

Truss theksoi mbështetjen e saj për Ukrainën dhe i uroi Rishi Sunak suksese për të mirën e vendit.

Liz Truss tani është në rrugën e saj për në Buckingham Palace për t’i paraqitur dorëheqjen e saj Mbretit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb