Lojërat Olimpike Dimërore të muajit të ardhshëm janë një mundësi e madhe marketingu për sponsorët – një vitrinë për markat.

Megjithatë, Pekin 2022 po shkakton një dhimbje koke të madhe për 13 partnerët zyrtarë të korporatave të Lojërave. Të mbërthyer në mes të një grindjeje diplomatike midis SHBA-së dhe Kinës – shumë prej tyre po zgjedhin të qëndrojnë të heshtur.

SHBA, Britania e Madhe, Australia dhe Kanadaja janë ndër vendet që bëjnë bojkot diplomatik të Lojërave, megjithëse atletët e tyre do të vazhdojnë të marrin pjesë.

Qeveritë e këtyre vendeve kanë kritikuar Kinën për shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut kundër popullsisë së saj pakicë ujgure dhe veprimet e saj në Tibet dhe Hong Kong.

Analiza e BBC-së tregon një reduktim dramatik në tweet-et që i referohen Lojërave nga sponsorët globalë të Olimpiadës – në krahasim me Lojërat Verore të vitit të kaluar në Tokio.

BBC gjithashtu iu drejtua të 13 partnerëve olimpikë për komente mbi akuzat për shkelje të të drejtave të njeriut në Kinë. Asnjë nuk iu përgjigj drejtpërdrejt akuzave.

Ish-shefi i marketingut për Komitetin Olimpik të SHBA-së në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, Rick Burton, i tha BBC-së shumëkombëshe “po ecnin në një litar”. “Unë nuk mendoj se asnjë prej tyre si marka globale mund të përballojë, ose është i gatshëm, të fyejë qeverinë kineze,” thotë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb