Luanë të uritur dhe të bërë ‘kockë e lëkurë’. Këto pamje vijnë nga një kopsht gjeologjik në Nigeri, për të cilën kanë reaguar shumë organizata për mbrojtjen e kafshëve. Në pamjet e publikuara shihen dy luanë të kequshqyer. Një nga organizatat që po merret me këtë rast, e kanë cilësuar atë si “kopsht zoologjik të tmerrshëm”.

Pasi shpëtoi luanët e abuzuar në Burkina Faso dhe Nigeri, Ëild at Life vendosi një ekip – të udhëhequr nga Shefi i Konservimit (CCO) Aslihan Gedik – për të shpëtuar kafshët dhe që atëherë u ka dhënë atyre ushqim urgjent dhe kujdes mjekësor.
Fotot tregojnë një nga luanët e dobët në kopshtin zoologjik të tmerrshëm duke ngrënë atë që duket të jetë mish i papërpunuar.
Në një klip të filmuar vitin e kaluar, dy luanë mund të shihen të shtrirë në mbylljen e tyre dhe duken të jenë tepër të hollë.

Fotot e bëra në të njëjtën kohë janë po aq shqetësuese, duke treguar gjendjen në dukje të kequshqyer të luanëve.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb