Biznesmeni miliarder Elon Musk është kritikuar ashpër pas një serie postimesh në Twitter për pushtimin rus të Ukrainës.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy dhe ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba janë ndër politikanët më të shquar që iu përgjigjën komenteve në internet.

Të hënën në mbrëmje, Musk postoi në Twitter rreth konfliktit për 107.7 milionë ndjekësit e tij, duke u thënë fillimisht se për të arritur paqen midis Ukrainës dhe Rusisë duhet të ketë një “ribërje” të zgjedhjeve “nën mbikëqyrjen e OKB-së” në katër zona të Ukrainës lindore të aneksuara ilegalisht nga Rusia.

Musk tha se “Rusia largohet” nga ato zona “nëse ky është vullneti i njerëzve”.

Ai shkroi gjithashtu se Krimea, e aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014, duhet të bëhet “formalisht pjesë e Rusisë, siç ka qenë që nga viti 1783 (deri në gabimin e Krushovit), duke iu referuar dekretit të vitit 1954 të lëshuar nga kryeministri i atëhershëm sovjetik Nikita Krushchev për transferimin e përgjegjësisë për Krimenë në Republikën Socialiste Sovjetike të Ukrainës.

Linja se Krimea është pjesë e Ukrainës ishte “gabimi i Krushovit” ka qenë prej kohësh një pikë diskutimi në Kremlin.

Shefi i Tesla-s, Elon Musk tha gjithashtu se Ukraina duhet “të qëndrojë neutrale”, dhe në postimet e mëvonshme në Twitter tha se “fitorja për Ukrainën nuk ka gjasa”.

Në përgjigje të postimeve të Musk në Twitter, Presidenti Zelenskyy postoi një sondazh në Twitter duke pyetur “cili Elon Musk ju pëlqen më shumë?” me opsionet “ai që mbështet Ukrainën” apo “ai që mbështet Rusinë”.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ishte edhe më i zhurmshëm në përgjigjen e tij ndaj Musk, megjithëse ai nuk e përmendi drejtpërdrejt me emër biznesmenin.

“Ata që i propozojnë Ukrainës të heqë dorë nga populli dhe toka e saj, me sa duket për të mos lënduar egon e mavijosur të Putinit ose për të shpëtuar Ukrainën nga vuajtjet duhet të ndalojnë së përdoruri fjalën “paqe” si një eufemizëm për të “lënë rusët të vrasin dhe përdhunojnë mijëra ukrainas të tjerë të pafajshëm”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb