Pilotët e Forcave Ajrore të Ukrainës kanë thënë se janë në gjendje të përballojnë rusët, por kanë nevojë për teknologji më të avancuar.

Dy pilotë të Forcave Ajrore të Ukrainës të trajnuar nga SHBA, kanë thënë se forcat ruse, “kanë kontrollin e një pjese të vogël të qiellit të Ukrainës”.

“Duke kombinuar përpjekjet e luftëtarëve tanë, si dhe mbrojtjen ajrore tokësore, është një përzierje shumë e mirë, është një ndeshje shumë e mirë. Dhe po, është e vërtetë, ne ndihemi të lirë tani … dhe ata kanë kontrollin e shumë një pjesë e vogël e qiellit të Ukrainës, dhe këtu po ndodhin ato bombardime brutale të qyteteve paqësore si Mariupol dhe Kharkiv. Por deri më tani, duke i bashkuar të gjitha përpjekjet që kemi, ne kemi qenë në gjendje të mbajmë qiellin tonë larg Rusia”, tha Moonfish.

Ai tha se përforcimet nga vendet perëndimore do të ishin një ndihmë për forcat ukrainase.

Juice tha se ata kanë nevojë për më shumë avionë dhe teknologji më të avancuar.
“Problemi i parë është … numri i avionëve,” tha ai.

“Fatkeqësisht, Forcat Ajrore Ruse marrin një avantazh në teknologji. Kështu që duke përdorur këtë foshnjë [duke iu referuar aeroplanit të tij], unë nuk jam efikas. … Ne kemi nevojë për diçka më të avancuar, diçka moderne” për t’i shtyrë rusët më larg nga vijat e para, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: