Ministria e Ekonomisë e Gjermanisë ka theksuar se vendi synon të përgjysmojë varësinë nga nafta ruse deri në verë.

Ndërkohë,  synohet të mos ketë importe të qymyrit rus deri në vjeshtë, ka raportuar revista Der Spiegel.

“Nga mesi i vitit, importet ruse të naftës në Gjermani pritet të përgjysmohen. Deri në fund të vitit synojmë të jemi pothuajse të pavarur”, thuhet më tej.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: