Shefja e lartë e inteligjencës amerikane thotë se pavarësisht sulmeve në rrjetin elektrik të Ukrainës dhe infrastrukturës tjetër kritike të dimrit, ajo nuk sheh asnjë provë të një vullneti të reduktuar ukrainas për të rezistuar dhe pret që ritmi në luftime të vazhdojë i reduktuar në muajt e ardhshëm.

“Ne po shohim një lloj ritmi të reduktuar tashmë të konflikt dhe presim kjo do jetë dhe ajo që do shohim në muajt e ardhshëm,” tha Avril Haines në Forumin vjetor të Mbrojtjes Kombëtare Reagan në Kaliforni.

Ajo tha se si ushtria ukrainase ashtu edhe ajo ruse do të përpiqeshin të rigrupoheshin dhe të furnizoheshin për t’u përgatitur për një kundërsulm pas dimrit.

E pyetur për efektet e sulmeve ruse në rrjetin elektrik të Ukrainës dhe infrastrukturën tjetër civile, Haines tha se qëllimi i Moskës ishte pjesërisht të reduktonte vullnetin e ukrainasve për të rezistuar dhe shtoi: Unë mendoj se ne nuk po shohim asnjë provë që kjo të ketë ndodhur tani për tani.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: