OBSH ka bërë me dije se sulmet ruse kanë shkaktuar dëme të mëdha në sistemin shëndetësor.

Mbi 1 mijë objekte janë ndodhen në vijën e zjarrit të konfliktit, ndërsa janë konfirmuar 64 sulme ndaj qendrave shëndetësore, me pasojë 15 të vdekur dhe 37 të plagosur.

Zyra europiane e OBSH gjithashtu theksoi se rreth gjysma e farmacive të Ukrainës tashmë mund të mbyllen dhe se vaksinimet kundër COVID-19 janë ndalur.

Sakaq shumë punonjës shëndetësore nuk mund të punojnë dhe miliona njerëz nuk mund të marrin trajtim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb