Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës kanë akuzuar ushtarët rusë se po plaçkitin territoret e pushtuara përkohësisht dhe se forcat ukrainase kanë zmbrapsur 102 sulme në ditën e fundit.

Në përditësimin e fundit, Shtabi tha se forcat ruse kanë vazhduar operacionet sulmuese në rajonet e drejtimeve Lymansky, Bakhmutsky, Avdiivskyi, Marinskyi dhe Shakhtarskyi.

Forcat ruse kishin nisur tre sulme me raketa, duke përfshirë infrastrukturën civile në Solvyansk, tetë sulme ajrore dhe 49 sulme me raketa. Rreth Kupyans dhe Lymansk, forcat ruse kanë vazhduar përpjekjet për të thyer mbrojtjen e Ukrainës me sulme në disa zona dhe granatime artilerie. Po ashtu pretendohet se forcat ruse “vazhdojnë të plaçkitin territoret e pushtuara përkohësisht”.

Kohët e fundit, në Energodar, pushtuesit filluan të heqin nga qendra arsimore dhe trajnimi e termocentralit bërthamor Zaporizhzhya pajisjet arsimore, të cilat u përdorën për të përmirësuar kualifikimet e personelit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb