Sergei Lavrov, ministri i jashtëm rus, tha se Perëndimi “po mbështet gjenocidin” në Ukrainë duke mbështetur planin e paqes të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy, ku pretendoi se do të “shkatërronte gjithçka ruse” në Ukrainën lindore dhe në Krime.

“Përfundimi është shumë i thjeshtë, Perëndimi mbështet drejtpërdrejt gjenocidin”, tha Lavrov gjatë një konference për shtyp në Kenia.
Rusia ka akuzuar prej kohësh Perëndimin se ka injoruar atë që thotë se është persekutimi ukrainas i folësve të gjuhës ruse në rajonin lindor të Donbasit dhe kudo.

Javën e kaluar, ndihmësi i Zelenskiy, Ihor Zhovkva, tha se Ukraina nuk kishte asnjë interes për një armëpushim që bllokon përfitimet territoriale ruse dhe dëshironte zbatimin e planit të paqes të vendit, i cili parashikon tërheqjen e plotë të trupave ruse.
“Nuk mund të ketë një plan paqeje brazilian, një plan paqeje kinez, një plan paqeje të Afrikës së Jugut kur po flisni për luftën në Ukrainë,” tha Zhovkva.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb