Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu deklaroi ditën e sotme se Rusia ka shtuar numrin e armeve, por pa dhënë numra specifikë.

“Hapat për të zgjeruar kapacitetet e prodhimit dhe për të përmirësuar produktivitetin kanë bërë të mundur rritjen e konsiderueshme të prodhimit të armëve, duke përfshirë ato konvencionale dhe me precizion të lartë,” deklaroi Shoigu gjatë një takimi mbi furnizimet me armë me Grupin e Përbashkët të Forcave.

Më tej ai tha se kjo do të mundësojë qëllimet e Rusisë për të përdorur eufemizmin për pushtimin e plotë të Ukrainës, si dhe janë duke u marrë masat e nevojshme për të rritur municionin më të kërkuar të armëve luftarake.

Muajin që lamë pas, presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: