Çmimet ndërkombëtare të ushqimit për njerëzit dhe kafshët, mund të rriten nga 8% në 20% si rezultat i konfliktit në Ukrainë, ka thënë agjencia e ushqimit në OKB.

Në një vlerësim paraprak mbi pushtimin rus NË Ukrainës, Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë thotë se nuk është e qartë nëse Ukraina do të jetë në gjendje të korrë të korra gjatë një konflikti potencialisht të zgjatur, me pasiguri që rrethon edhe eksportet e ushqimeve ruse.

Vlerësimi i tij sugjeron se 20-30% e drithërave të zakonshme të dimrit, misrit dhe farave të lulediellit në Ukrainë nuk do të mbillen ose nuk do të mbeten të pavjelura.
Rusia është eksportuesi më i madh në botë i grurit, ndërsa Ukraina është e pesta më e madhe, shton ai.

Së bashku, ato sigurojnë 19% të furnizimit botëror të elbit, 14% të grurit dhe 4% të misrit, duke përbërë më shumë se një të tretën e eksporteve globale të drithërave, thotë ai.

Konflikti gjithashtu pritet të shkaktojë një rritje të madhe të njerëzve të kequshqyr në mbarë botë, me një raport prej 8 për 12 milionë njerëz.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: