Ish-ministri i parë i ekonomisë i Rusisë ka paralajmëruar se sanksionet perëndimore për luftën në Ukrainë do ta çojnë vendin në një krizë financiare vitin e ardhshëm.

Andrey Nechayev, 70 vjeç paralajmëroi biznesmenët se financat e vendit janë drejt një katastrofe. Gjithashtu ai kritikoi edhe politikat e ndjekura nga Presidenti Putin.

Ish-ministri, në detyrë nga viti 1992 deri në 1993 pas rënies së Bashkimit Sovjetik, tha se Rusia kishte tejkaluar tashmë deficitin e planifikuar buxhetor për vitin në katër muajt e parë të 2023.

Ndërsa ekonomia kishte rezerva të mjaftueshme parash për të parë muajt e mbetur, ajo tashmë do të duhet të fillojë të marrë hua vitin e ardhshëm, tha ndër të tjera ai. Këto probleme janë shtuar nga emigracioni masiv, daljet e kapitalit dhe rënia e të ardhurave nga nafta dhe gazi.

SHBA, Britania e Madhe, Bashkimi Evropian dhe aleatët e saj kanë vendosur sanksione të rrepta ndaj Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë, të cilat forcohen në intervale të rregullta, ndërsa Kremlini përshkallëzon sulmet e tij ndaj civilëve ukrainas.

Kompanitë perëndimore kanë ngrirë asetet ruse jashtë shtetit dhe ka plane për t’i konfiskuar ato për t’i paguar Ukrainës për dëmet e luftës.

Një gamë e gjerë kompanish ruse janë ndaluar nga tregjet perëndimore dhe institucionet financiare, anijet ruse janë të ndaluara nga portet evropiane dhe kontinenti e ka kufizuar rëndë varësinë e tij nga nafta dhe gazi rus.

Sektorët që varen nga teknologjia perëndimore janë goditur shumë keq.  Rusia ka filluar një sërë masash hakmarrëse kundër sanksioneve perëndimore, shpesh të dizajnuara për të përfituar aleatët e Putinit.

Kremlini ka miratuar ligje që lejojnë shtetëzimin e aseteve të huaja dhe Putini ka nxjerrë dekrete që vendosin asetet e firmave evropiane të energjisë Uniper dhe Fortum nën menaxhimin e shtetit.

Ekonomistët ishin befasuar nga qëndrueshmëria e ekonomisë ruse përballë këtyre masave, me PBB-në e ndikuar vetëm pak dhe pagat e paguara rregullisht.

Papunësia është në nivelin më të ulët në 30 vjet. Produktet perëndimore të tërhequra nga vendi duket se janë zëvendësuar nga ato vendase, ose produkte duke anashkaluar sanksionet duke udhëtuar fillimisht përmes Turqisë dhe Azisë Qendrore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb