Komiteti Ndërkombëtar Paraolimpik (IPC) tha të enjten se po ndalonte atletët rusë dhe bjellorusë nga Lojërat Dimërore Paraolimpike të Pekinit 2022, të cilat fillojnë të premten.

“Në IPC ne besojmë shumë se sporti dhe politika nuk duhet të përzihen. Megjithatë, pa faj lufta tani ka ardhur në këto Lojëra dhe prapa skenave shumë qeveri po ndikojnë në ngjarjen tonë të dashur”, tha Presidenti i IPC Andrew Parsons në një deklaratë.

Ai tha se komitetet Paralimpike nga shumë vende kishin kërcënuar se nuk do të konkurronin dhe se nëse atletët rusë dhe bjellorusë lejohen të marrin pjesë,
“kombet ka të ngjarë të tërhiqen” dhe “ne nuk do të kemi një lojë të qëndrueshme”.

“Për atletët e Para nga vendet e prekura, na vjen shumë keq që jeni prekur nga vendimet që qeveritë tuaja morën javën e kaluar për shkeljen e armëpushimit olimpik. Ju jeni viktima të veprimeve të qeverive tuaja”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb