Një gjykatë amerikane ka dënuar, një militant britanik i ISIS i njohur si një nga katër Beatles të grupit terrorist, me burgim të përjetshëm. Ai është denuar për mbështetjen e organizatës islamike dhe vrasjen barbare të katër amerikanëve pengje, duke përfshirë gazetarët James Foley dhe Steven Sotloff dhe punonjësit e ndihmës Kayla Mueller dhe Peter Kassig.

Bëhet fjalë për 34-vjeçarin El Shafee Elsheik.

 126357303 Screenshot2022 08 17at22.27.24

Ansa shkruan se militanti, me origjinë sudaneze është i profilit më të lartë të ISIS-it të gjykuar në SHBA.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb